Güncel Altın Fiyatları

Altın fiyatları ‘altın’ haftasını yaşıyor. Dün zirveye tırmanarak yılın en iyi gününü yaşayan ancak ardından 1.330 dolara gerileyen altın bugün rekor tazeledi. Yeniden yükselişe geçen altının onsu 1.340 dolar sınırını aştı. Altındaki bu yükselişi, dolardaki kan kaybı destekliyor.

altın

altın

Altın da durdurulamaz yükseliş… Önce ABD Merkez Bankası (Fed) dalgasıyla toparlanan ardından arkasına Japonya rüzgarını alarak güçlenen altın fiyatlarının gözü daha da yükseklerde. Dün 1.336 dolara çıkarak rekor kıran altının onsu kapanışta hafif gerilemişti. Ancak dolardaki düşüşün de sürmesiyle altın bugün yeniden atak yaptı. Dün yılın en iyi gününü yaşayan altın fiyatları, böylece bugün de rekor tazelemiş oldu.

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ ALTINI HAREKETLENDİRİYOR

Altının ons fiyatı yeni günde 1.340 dolara dayandı. Japonya ekonomisinden gelen yüksek ihracat rakamı altındaki yükselişi tetikledi. Japonya’da siyasi istikrarın sağlanması alımları güçlendirmişti. Öte yandan dolarda devam eden kan kaybı da yatırımcıyı altına yönlendiriyor. Dün Hindistan’da ise altın ithalatına ek tedbirler getirilmişti.

DAHA DA YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Altın analistleri değerli metalin onsunun 1.300 dolar kritik sınırını geçmesinin ardından yükselişini sürdüreceğine inanıyor. Altının onsu 28 Haziran’da 1.179 dolar seviyesine gerileyerek yılın en düşüğünü görmüştü.

EKONOMİSTLERDEN ALTIN YORUMU

Ekonomistler altın fiyatlarında 1500 dolar seviyesinin görülmesinin zor olduğunu kaydediyor.

Altın fiyatlarının yeniden yükselme trendine girmesiyle son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından, yatırımlarda güvenli limana dönüş olduğunu söylemek için erken olduğunu belirten ekonomistler, altın da 1500 dolar seviyesinin görülmesinin ise zor olduğunu söylüyor.

Banka altın fiyatları bu seviyelerden alıcılar buluyor.

Duke Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Campbell R. Harvey, Altın Fiyatları kırılganlığını korumaya devam ettiğini, bu yüzden günlük fiyat değişimlerini açıklamanın giderek zorlaştığını kaydetti. Harvey, altın fiyatlarının sık sık enflasyonist baskılar ile açıklanmaya çalışıldığına işaret ederek, “Eğer uzun vadede altının enflasyon ile birlikte seyretmesi durumu ortaya çıkarsa, altının 800 dolar seviyesinde olması beklenebilir. Her ne kadar altının onsu yaklaşık 1900 dolar seviyesindeki zirveden yüzde 33 oranında bir düşüş kaydetmişse de, ben halen altının piyasa değerinin üzerinde bir değere sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. Küresel piyasalarda işlem gören altının ons fiyatı son bir ayın en yüksek seviyesi 1,338 dolara kadar yükseldiğin dikkati çeken Harvey, “Altında yeniden 1500 dolar seviyesine ulaşılacağını düşünmüyorum” dedi.

Londra merkezli Araştırma Müdürü Adrian Ash ise altına ilişkin aşağı yönlü yatırımcı algısının küresel gelişmelerle birlikte tersine döndüğünü belirterek, altın piyasasının yaz aylarında yeniden yükseliş göstermeye başladığını kaydetti. Ash, bu yükseliş trendinin, 2013 yılı içerisindeki düşük trendine bir ara verilmesi olarak düşünülebileceğine işaret ederek, “Aslında ABD Merkez Bankası’nın (FED) açıklamaları, altın fiyatlarında bahar aylarından itibaren yoğun olarak hissedilen düşük fiyat baskısında önemli rol oynadı. FED Başkanı Ben Bernanke’nin tahvil alımını azaltabileceğini açıklaması, altın yatırımcılarının kendilerini bir kez daha sorgulamasına neden oldu” dedi. Ash, gelecek dönemde altın fiyatlarının seyrine ilişkin beklentilerin ABD’nin faiz politikası ile yakında ilişkili olduğuna işar

et ederek, özellikle enflasyonist baskılar nedeniyle mevduatlarını değerini kaybettiğini düşünen yatırımcılar için ‘altın al’ çağrısının geçerli ve ABD’deki faiz oranlarının altın fiyatlarının istikameti için de belirleyici olacağını sözlerine ekledi.

AA

Güncel Altın Fiyatları

Posted in Piyasa. Tagged with , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>